Zašto je važan Europski stup socijalnih prava?
O aktualnoj političkoj dinamici donošenja novog proračuna EU uoči neizvjesnih europskih izbora u svibnju 2019 te o stvarnim izazovima povratka Unije na kolosijek socijalne pravednosti, na javnoj raspravi će govoriti:
- Conny Reuter, glavni tajnik europske mreže za socijalnu pravdu SOLIDAR,
- Ana Miličević Pezelj, izvršna tajnica Saveza samostalnih sindikata Hrvatske za socijalni dijalog i javne politike te članica Europskog gospodarsko socijalnog odbora,
- Maja Pleić, stručnjakinja za socio-ekonomske nejednakosti Centra za mirovne studije
- Snježana Ćop, predsjednica udruge za djecu s poteškoćama Zvončići iz Karlovca.
Raspravu će moderirati Marina Škrabalo, upraviteljica zaklade SOLIDARNA i članica EGSO-a.
___________________________________________________
Unatoč proklamiranom cilju zajedničkog prostora solidarnosti, prosperiteta i jednakih prava i šansi za sve građane, Europska unija je i dalje razlomljena oštrim razlikama u kvaliteti života, mogućnosti zapošljavanja, pristupu zdravstvenim i socijalnim uslugama, gdje najviše stradaju građani južnih i istočnih zemalja, a posebno mladi i marginalizirane skupine. Socijalna nesigurnost važan je faktor u sve snažnijem valu otpora prema vladajućim elitama, koje pak vješto zloupotrebljavaju protivnici daljnjih europskih integracija i zagovornici protekcionističkih, nacionalističkih i ksenofobnih politika. Europski stup socijalnih prava kojeg su čelnici EU usvojili u studenome 2017, pokušaj je obnove povjerenja građana u socijalnu Europu. Radi se o novom, obuhvatnom mehanizmu, temeljenom na 20 načela i prava koji bi trebao oblikovati široki spektar politika i osigurati pravedno tržište rada te učinkovite sustave socijalne skrbi širom EU. Obavezan je za države Eurozone i otvoren za sve druge države članice te predviđa zajednički sustav praćenja te blisku suradnju Europske komisije, nacionalnih vlada, socijalnih partnera i civilnog društva. Međutim, kako socijalna pravdane bi ponovno ostala puko papirnato obećanje, ključno je pitanje kako će se predviđene inovacije financirati u sklopu novog proračuna EU za narednih 7 godina te kako će se osigurati stvarna suodgovornost država članica.
___________________________________________________
Ovaj skup vam donosi Commonfare.net - društveni i politički prostor osmišljen za informiranje, poticanje i povezivanje ljudi diljem Europe u zamišljanju i stvaranju pravednijeg društva utemeljenog na solidarnosti građana, javnom dobru i društvenoj pravdi i financira se iz fondova Europske unije Obzor 2020 programa za istraživanje i inovacije, u sklopu projekta PIE NEWS .
Molimo vas da zbog ograničenih mjesta, vaše sudjelovanje potvrdite OVDJE: https://www.surveymonkey.com/r/prijava_okruglistol_EUnejednakosti