Nogometni klub Zagreb 041 je formiran u 2014 godini. Klub je formalno registriran kao udruga građana 19. veljače 2015. Zagreb 041 djeluje i integrira državljane trećih zemalja kroz sportske aktivnosti te promovira antiratne i antifašističke vrijednosti.
Trenutno ima oko stotinu članova koji ravnopravno, organizirani na ne hijerarhijski, horizontalni način, sudjeluju u donošenju odluka i klupskim aktivnostima. Klub ima seniorski muški tim, seniorski ženski tim kao i dječji tim. Igrači su i izbjeglice i lokalna mladež. Jedan je od samo nekoliko klubova u Hrvatskoj s vrlo aktivnim ženskim timom. Nadalje, trenerica je žena koja pridonosi promicanju raznolikosti i uključivanja i razotkriva mit o tome da je nogomet samo za muškarce.
Cilj Zagreb 041 je vratiti nogomet običnim ljudima i navijačima, i postati prvi pravi nogometni klub lokalne zajednice u Hrvatskoj sa izravnim demokratskim organizacijskim modelom. Klub se bori protiv korupcije i klijentizma na svim razinama, kao i svih oblika diskriminacije. Njihova poruka je da je nogomet sport solidarnosti, kvalitetnog natjecanja, poštovanja prema protivniku i sport koji volimo zbog svoje jednostavnosti i ljepote.
Prioritet se stavlja na promicanje izravnog angažmana državljana trećih zemalja, unaprijediti razinu uključenosti i osjećaja sigurnosti izbjeglica kako bi se postigla integracija kao dvostruki proces i promicanje pozitivnih vrijednosti u nogometu. Dok državljani trećih zemalja imaju jasnu odgovornost za prilagodbu pravilima i vrijednostima zemlje domaćina, društvo domaćin također mora poduzeti korake kako bi pružilo dobrodošlicu, podršku i otvorilo mogućnosti koje promiču njihovu integraciju.
Premda lokalne i regionalne vlasti često zanemaruju integraciju, jer to nije jedan od njihovih osnovnih mandata; ovaj klub ima za cilj poticanje, jačanje i nadahnuće lokalnih vlasti i zajednica, kao i drugih športskih klubova i kolektiva kako bi stvorili ozračje uključivanja izbjeglica, socijalne kohezije i borbe protiv rasizma i ksenofobije. Klub je u redovitom kontaktu i obavlja puno aktivnosti zajedno s lokalnim osnovnim školama, lokalnim sportskim objektima, domovima za djecu s problemima u ponašanju, nevladinim organizacijama, lokalnom upravom itd.
Uključeni državljani treće zemlje izjavili su da je ova praksa vrlo motivirajuća za njih jer im omogućava druženje i kvalitetno ispunjavanje slobodnog vremena što je posebno važno tražiteljima azila koji nemaju što raditi, već samo čekaju na odluku o azilu. Također, na taj se način proširuje njihova društvena mreža i razvijaju se njihove jezične vještine.
Ovom praksom se želi „ubiti dvije muhe jednim udarcem“: raditi na provedbi prava državljana trećih zemalja, uključujući njihove integracijske vještine, ali i raditi na promjenama vrijednosti i promjenama u ponašanju u onim dijelovima stanovništva koji pokazuju najveći antagonizam prema migrantima, osobito prema onima drugih rasa.